top of page
Sports Injury

ביטוח תאונות אישיות

מטרתו של ביטוח תאונות אישיות הוא לפצות אתכם בפיצוי כספי, אם הייתם מעורבים באיזושהי תאונה או פגיעה גופנית. במאמר זה נפרט את הגורמים הנחשבים כתאונה, ומה בדיוק פוליסה זו מעניקה לכם.

מהו ביטוח תאונות אישיות?

במהלך החיים אנו עלולים לעבור אירועים בלתי צפויים העשויים לשנות את מהלך חיינו, אפילו אם מדובר בתקופה קצרה בלבד. ביטוח תאונות אישיות נועד לפצות את המבוטח על הפגיעה עצמה, והפיצוי אינו מותנה ו/או מיועד לטיפול רפואי. בפוליסת תאונות אישיות ישנה הגדרה העונה לשלם "אירועים תאונתיים", אירועים אלו מתייחסים לאירועים הבאים: תאונת דרכים, נפילה בבית או בחוץ, פגיעה במהלך טיול משפחתי או אפילו באימון בחדר כושר. כל אלו, ומקרים דומים העומדים בהגדרת הפוליסה, יזכו את המבוטח בפיצוי כספי תחת תנאי הפוליסה.

ביטוח זה אינו נסמך על קבלות לטיפולים או ייעוצים רפואיים. כלומר, על המבוטח להוכיח את הפגיעה הגופנית בלבד, ואת האירוע הגרם לה כדי להיות זכאי לפיצוי. אין צורך בהוכחה על נזק גופני ארוך טווח, ואין צורך בהוכחה על נטל כלכלי משום סוג הקשור באירוע. הפיצוי הניתן הינו חד פעמי ולא מתמשך, והשימוש בו נתון לבחירת המבוטח בלבד.

למי מיועדת התוכנית?

ביטוח תאונות אישיות מתייחס אך ורק לאירועים תאונתיים - אירועים בלתי צפויים. לפיכך זהו ביטוח שמתאים בכל גיל, ובכל מצב רפואי (גם לחולים כרוניים או חולים במחלה קשה ובכל תחום עיסוק, מכיוון שאין דרישה להצהרת בריאות מפורטת. נרחיב על כך מעט: כל גיל צופן בחובו את הסכנות המיוחדות לו. ילדים אוהבים לשחק ולטפס, ופחות מודעים ונזהרים מהסכנות השונות, דבר ההופך אותם פגיעים לנפילות וחבלות שונות. בתקופה שלאחר הצבא יש רצון לצאת לטיולים אתגריים בחו"ל, והאתגרים הללו טומנים בחובם סיכונים ופציעות שונים (חשוב להודיע ולהרחיב את הביטוח לספורט אתגרי מכל סוג, כדי לא להישאר ללא כיסוי מתאים). גם מי שמרבה בנסיעות, או מי שפרנסתו תלויה בעבודת ידיים ופעילות פיזית חשופים לפגיעות ופציעות.

בגילאים מבוגרים יותר ביטוחי הבריאות השונים כבר יקרים, ודורשים הצהרת בריאות מפורטת. לעומתם ביטוח תאונות אישיות אינו דורש הצהרה שכזו והוא לרוב זול באופן משמעותי. בכך, הוא הופך לביטוח אטרקטיבי מאד בגילאים הללו.

כיסויים בביטוח

ביטוח תאונות אישיות מתייחס לכמה אירועים המוגדרים בפוליסה:

מקרה מוות כתוצאה מאירוע תאונתי - יפצה את המוטבים שנקבעו ע"י המבוטח בסכום כסף הקבוע בפוליסה.

נכות תאונתית קבועה או זמנית - תזכה את המבוטח בסכום הנקוב בפוליסה ובהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו. לדוגמה, סכום ביטוח של 100,000 ₪ מתייחס ל-100% נכות. לפיכך, 30% נכות, יזכה את המבוטח ב-30% מסכום הביטוח. חשוב לציין כי סכום הפיצוי העומד לזכות המבוטח לא מתבטל בעת תביעה אלא מופחת יחסית, כך שניתן לתבוע יותר מפעם אחת. להבהרה, מבוטח שתבע 25% פיצוי על נכות, נותרה לו יתרת של 75% מסכום הביטוח אותם הוא יכול לתבוע במקרה של אירוע נוסף חלילה.

אובדן כושר עבודה כתוצאה מתאונה - יזכה את המבוטח בסכום פיצוי (לרוב מחושב באופן יומי או שבועי), לאחר תקופת המתנה קצרה המוגדרת בפוליסה. סכום פיצוי זה אינו נחשב כהכנסה מבחינת מס הכנסה ואינו מצריך ניכוי מס. הפיצוי ניתן למשך תקופה מוגבלת הרשומה בפוליסה (בדרך כלל תקופה שבין שנתיים לשלוש שנים לפי חברות הביטוח השונות).

כיסוי לשברים וכוויות - הפיצוי ניתן בהתאם לטבלה מפורטת בפוליסה, המגדירה מה הפיצוי המיועד לפגיעה בכל איבר בגוף. לדוגמה, שבר באצבע יזכה באחוז פיצוי נמוך משבר ביד או ברגל, כוויה מדרגה שלישית תזכה בפיצוי גבוה יותר מכוויה מדרגה שנייה וכן הלאה.


 

כיצד ניתן לבחור את הביטוח המתאים?

כמו בכל תחום בביטוח, גם כאן ישנו שוני בין החברות השונות מבחינת היקף הפיצוי, וחשוב מכך, שוני מבחינת ההתייחסות של החברה, לקריטריונים שונים שישפיעו בסופו של דבר על המחיר החודשי שתשלמו (הפרמיה) לדוגמה, בכל חברה ישנו טווח גילאים שונה לכניסה לביטוח, וכדאי לבדוק איזה חברה מתאימה אם רוצים לצרף ילד צעיר או אדם מבוגר יותר. ישנם גם תחומי עיסוק שעבורם חברת הביטוח תגבה פרמיה גבוהה יותר, או פעילויות אתגריות ופעילויות ספורט שעשויות גם הן להשפיע על המחיר.

ישנן חברות הדורשות הרחבת הביטוח לרוכבי אופנוע, וישנן חברות שאפילו הרחבה זו תלויה בסוג האופנוע ובנפח המנוע שלו. חשוב לציין כי הביטוח נקנה בחבילות קבועות מראש, כך שמבוטח יכול לקנות יותר מחבילה אחת, ואפילו לקנות כמה חבילות בכמה חברות ביטוח שונות, ולקבל פיצוי בהתאם מכל חברה ללא חשש מכפל ביטוחי. מכיוון שמגוון האפשרויות הוא רחב, כדאי ומומלץ להתייעץ עם סוכן ביטוח שידע לשאול את השאלות המתאימות ולהתאים את התכנית כך שהכיסוי יהיה מקסימלי.

ביטוחים מומלצים עבורך

bottom of page